تبلیغات
كوله بار - آیت الله مصباح یزدی، دیروز، امروز و فردا
مرتبه
تاریخ : شنبه 11 خرداد 1392
آیت الله مصباح یزدی از شخصیت هایی هستند که در طول انقلاب اسلامی زحمات زیادی برای آرمان های آن کشیده اند. چندی است که برخی جریان های سیاسی سعی می نمایند تا ایشان را تنها نماد جریانی خاص معرفی کرده و چرخش های ناگهانی خود را به نام آیت الله مصباح تمام نمایند. دیدبان: بزرگان انقلاب و شخصیت های برجسته ای که در راه اهداف انقلاب تلاش می کنند سرمایه هایی هستند که باید از آنها و جایگاهشان محافظت کرد و نباید برای هزینه های زودگذر و زودبازده چنین سرمایه هایی را از دست داد. البته این بدان معنی نیست که چنین بزرگانی مطابق صلاحدید خود فعالیت سیاسی نداشته باشند، بلکه به این معنی است که هر چند توصیه های این بزرگان ممکن است در مواردی برای همگان حجیت نداشته باشد اما باید قدر این سرمایه های کلان دانسته شود.

حضرت آیت الله مصباح یزدی از بزرگان و موثران جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و از شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی معاصر کشور هستند. حضور پررنگ سیاسی و اجتماعی ایشان نتوانسته است بر ابعاد علمی، فلسفی و حوزوی این عالم فرزانه اثر بگذارد و همگان معترف به شخصیت برجسته این عالم بزرگوارند. هر چند این عالم بزرگ شناخته شده تر از آن است که نیازمند معرفی در یک مجال کوتاه مانند این باشد، اما برخی حواشی کنونی و تحولات سیاسی زودگذر باعث شده است که یکبار دیگر لازم باشد تا نگاهی به جایگاه این عالم فرزانه داشته باشیم.

تاریخچه مختصری از زندگی

آیت الله محمد تقى مصباح یزدى در سال 1313 هجرى شمسى در شهر كویرى یزد دیده به جهان گشود. وى تحصیلات مقدماتى حوزوى را در یزد به پایان رساند و براى تحصیلات تكمیلى علوم اسلامى عازم نجف شد; ولى به علت مشكلات فراوان مالى، بعد از یكسال براى ادامه تحصیل به قم هجرت كرد. از سال 1331 تا سال 1339 ه.ش در دروس امام راحل(قدس سره) شركت و در همین زمان، در درس تفسیر قرآن، شفاى ابن سینا و اسفار ملاصدرا از وجود علامه طباطبایى(رحمه الله)كسب فیض كرد. وى حدود پانزده سال در درس فقه آیت الله بهجت مدظلّه العالى شركت داشت. بعد از آن كه دوره درسى ایشان با حضرت امام به علت تبعید حضرت امام قطع شد، معظّم له به تحقیق در مباحث اجتماعى اسلام، از جمله بحث جهاد، قضا و حكومت اسلامى، پرداخت. وى در مقابله با رژیم معدوم پهلوى نیز حضورى فعّال داشت كه از آن جمله، همكارى با شهید دكتر بهشتى، شهید باهنر و آیت الله هاشمی رفسنجانى است و در این بین، در انتشار دو نشریه با نام هاى "بعثت" و "انتقام" نقش داشت كه تمام امور انتشاراتى اثر دوم نیز به عهده ایشان بود. سپس در اداره، مدرسه حقّانى به همراه آیت الله جنتى، شهید بهشتى و شهید قدوسى فعّالیّت داشت و حدود ده سال در آن مكان به تدریس فلسفه و علوم قرآنى پرداخت. از آن پس، قبل و بعد از انقلاب شكوه مند اسلامى با حمایت و ترغیب امام خمینى (قدس سره)، چندین دانشگاه، مدرسه و مؤسّسه را راه اندازى كرد كه از مهم ترین آنها مى توان از بخش آموزش در مؤسّسه در راه حق، دفتر همكارى حوزه و دانشگاه و بنیاد فرهنگى باقرالعلوم نام برد. ایشان هم اكنون ریاست مؤسّسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى(رحمه الله) را برعهده دارند. و در سال 1369 به عنوان نماینده مجلس خبرگان از استان خوزستان و پس از آن از تهران به نمایندگى مجلس خبرگان برگزیده شده است. ایشان داراى تألیفات و آثار متعددى در زمینه هاى فلسفه اسلامى، الهیّات، اخلاق و عقاید مى باشد.

سوابق تحصیلی

دوران تحصیل آیت الله مصباح یزدی دورانی پر از افتخارات و تلاش های ارزشمند از سوی ایشان بوده است. ایشان در دوران طلبگی با سخت کوشی و فقر به ادامه تحصیل پرداخته اند و در راه آموختن علوم دینی و رسیدن به مدارج بالای علمی کوشش های فراوانی داشته اند. ایشان به عنوان یک نمونه از مشكلات خود در آن دوران بیان می دارند:

«...نهایت كمكى كه خانواده ام مى توانستند به من بكنند ماهیانه حدود بیست تومان بود، كه آن هم مرتب نمى رسید، و گاه مى شد كه حتى یك لقمه نان براى شب نداشتیم. طورى برنامه ریزى كرده بودیم كه روزى 6 تا 7 قران بیشتر خرجمان نشود، و این، تنها پولِ یك نان سنگك و یك سیر پنیر مى شد. بعضى وقت ها هم نصف نان سنگك مى خریدیم و براى شب هم بعد از نماز سى شاهى مى دادیم و از خشكه پزى كنار درب فیضیه یك نان كسمه كوچك مى گرفتیم و این شام ما بود... . یك روز پولمان كاملا تمام شده بود و من تصمیم گرفتم پولى قرض كنم. در خلوت با خدا نجوا كردم كه «خدایا مى خواهم براى رضاى تو و براى اعتلاى دین تو درس بخوانم! خودت مى دانى كه توقع زیادى هم ندارم! هرگونه كه خودت صلاح مى دانى وسیله اى فراهم كن كه من مقدارى پول از كسى قرض كنم یا بگیرم! مى دانى كه من آدمى نیستم كه بتوانم پیش كسى بروم و تقاضاى حاجت كنم. خودت برسان! اگر هم صلاح نمى دانى، توفیق بده تا بتوانم صبر كنم. [گذشت] تا اینكه عصر یك روز، كه ظهرش ناهار حسابى نخورده بودم، داشتم در حیاط مدرسه فیضیه قدم مى زدم كه شنیدم پستچى از طلبه ها سراغ محمدتقى یزدى را مى گیرد. جلو رفتم و با ناباورى از اینكه كسى برایم نامه بفرستد، نامه را گرفتم. از یكى از علماى یزد بود كه آن وقت ها ارتباطى با ایشان نداشتم. ایشان یك حواله بیست تومانى براى من فرستاده بودند، كه بعد از چند ماه سفره مان رونق گرفت...»[2]

دستاوردهای علمی

دستاوردهای علمی چنین عالم بزرگی را نمی توان در این مجال ضیق و اندک معرفی کرد. اما نگاهی به فهرست وسیع آثار قلم و بیان این استاد فرزانه حاکی از تبحر علمی ایشان در عرصه های مختلف علمی است به حدی که گاه ایشان را با عنوان علامه مصباح معرفی می کنند.

ویژگی های برجسته اخلاقی و شخصیتی

یکی از ابعاد کمتر شناخته شده حضرت آیت الله مصباح یزدی ویژگی های خاص اخلاقی ایشان است. آیت الله مصباح یزدی را میتوان از اساتید برجسته اخلاق نظری و عملی در دوران معاصر دانست. علاوه بر شاگردی ایشان نزد حضتر آیت الله بهجت و استفاده های معنوی فراوانی که ایشان از حضرت علامه طباطبایی نموده اند؛ می توان مدعی شد که درس اخلاق ایشان یکی از درس های اخلاق برجسته در کشور است. علاوه بر این شخص ایشان نیز از فروتنی و خضوعی مثال زدنی برخودارند که برای کسانی که از دور با شخصیت ایشان آشنا هستند قابل تصور نیست.

صرفا به عنوان یک مثال در این زمینه می توان به مصاحبه ایشان در جمع مسوولان همایش روز جهانی فلسفه اشاره کرد که ایشان در مورد حضرت آیت الله جوادی آملی چنین بیان می دارند:

«اگر ما اینجا برای چند طلبه بحث فلسفی مطرح می‌كنیم، معنایش این نیست كه نام بنده در كنار حضرت آیت الله جوادی آملی برده شود؛ من این را واقعاً از ته دل می‌گویم و ایشان از مفاخر عالم اسلام می‌دانم و مفتخرم كه دست ایشان را ببوسم. به‌طور معمول هروقت خدمت ایشان شرفیاب می‌شوم، سعی می‌كنم این كار را انجام بدهم. حق این كار واقعاً بوسیله ایشان انجام می‌شود و خوب است كه ایشان به دنیا هم شناسانده شود؛ ایشان واقعاً مجاهدت نمودند و عمر شریف خود را وقف فلسفه كردند. البته منحصراً نه در تفسیر كار مرحوم آقای طباطبایی را ادامه دادند و با امكاناتی كه حالا فراهم است به بهترین نحو همچنان ادامه می‌دهند و این باقیات صالحاتی است كه قرن‌ها دوام خواهد یافت واین افتخار نصیب ایشان می‌شود كه یك دوره كامل تفسیر را با این عظمت، با این وسعت و با این شكوه بیان كنند و خوشبختانه هم‌زمان یا با اندكی تأخیر در رسانه‌ها پخش شود مردم استفاده كنند علما استفاده كنند. بنده از ته دل خیلی خوشحال هستم و دعا می‌كنم كه خدا توفیقات ایشان را زیاد كند و این كار را به نحو نیكو به پایان برسانند. افزون بر فعالیت‌های دیگری كه در زمینه فلسفه، فقه، اصول و سایر علوم دارند. تنها چیزی كه می‌تواند مجوز این باشد كه مثلاً بنده هم در این محفل شركت بكنم این است كه قدر بزرگان شناخته شود از باب تعرف الاشیاء با ضدادها معلوم می‌شود كه واقعاً آقای جوادی یعنی چی.»[3]

این در حالی است که به اذعان بسیاری از علمای کارشناس در این زمینه حضرت آیت الله مصباح از بزرگان فلسفه معاصر و از نوادر موجود در این زمینه هستند. اما میزان خضوع و فروتنی ایشان و نحوه بیان ایشان در مورد عالم بزرگورای مانند آیت الله جوادی آملی حاکی از روح بزرگوار و منش عارفانه و عالمانه ایشان است.

در کنار این منش عارفانه و عالمانه ایشان از چراغ های فروزان اخلاق در کشور و از مصابیح هدایت هستند که امید است حوزویان و عموم جامعه ما از این بعد از شخصیت این عالم فرزانه نیز بهره مند شوند.

سوابق انقلابی

در سوابق انقلابی نیز حضرت آیت الله مصباح را باید از یاران نزدیک انقلاب دانست و از کسانی که در عمر شریف خویش در مقاطع مختلف در جهت خدمت به انقلاب اسلامی به میدان آمده اند و با اخلاص در جهت کمک به انقلاب تلاش کرده اند. عملکرد و سوابق آیت الله مصباح (فارغ از نوع جهت گیری های سیاسی ایشان) حاکی از آن است که آنچه برای این عالم بزرگوار ملاک اصلی و اساسی است مساله تکلیف شرعی و ادای این تکلیف است.

آشنایی حضرت آیت الله مصباح با امام خمینی رحمت الله علیه به اولین ایام طلبگی ایشان و ورودشان به قم باز می گردد. به عبارت بهتر خورشید وجود امام در همان اوایل طلبگی آیت الله مصباح ایشان را به خود جذب کرد و از او یکی از یاران صدیق و همراهان انقلاب ساخت

ارسال توسط پیشتاز یكم
آرشیو مطالب
دوستان
پیوند های روزانه
طراح قالب

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ